Bogdan Białek

Jeśli jest

…Głupota nie jest śmieszna.

Mądrość nie jest wesoła…

Wisława Szymborska

Bardzo lubię tę zaprawioną nutką goryczy frazę Poetki. To wyznanie kieruje moją uwagę ku Mistrzowi Eckhartowi i jego zapewnieniu, że „ubogi jest ten, kto nic nie wie”.

***

„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 3). Ubogi w duchu, czyli niewiedzący.

***

Ponoć abba Pojmen taką dał wskazówkę abbie Józefowi – „Pytaj w każdych okolicznościach „kim jestem” i nie osądzaj nikogo”.  Oto praktyka ubóstwa w duchu, praktyczna niewiedza. Jedna z najsilniejszych pokus w nas – osądzać; każdego, siebie, wszystko, wszystkich…  Ocenić i potępić. Jakaż w tym moc!

***

Jakże mocno przywiązany do opinii. Nie gotowy na ubóstwo, wystraszony ogołeceniem z opinii. Św. Franciszek wyrzucający swoim braciom, że porzuciwszy doczesne dobra ciągle za pazuchą trzymają trzos opinii.

***

Nie wiem, nie wiem, nie wiem…

Bezbronność jest wielką raną, której nie można uleczyć. Jest tym, co często w nas najbardziej nas uraża. Ale być może właśnie ta rana, jak pisze Laird, jest bramą do krainy ciszy.

***

Otwarcie się na ciszę oznacza otwarcie ran, wszystkich ran. „Cały zbudowany jestem z ran” – śpiewał Sted. Ale to w ciszy mogę „w sobie uznać siebie”. I  stanę się „ciszą świadomą chaosu”.

***

Św. Tomasz, który podsumował swoje życie i twórczość i doszedł do wniosku, że wszystko co napisał jest słomą.

Staje się świadomy, że wiedza musi ustąpić miłości.

***

Pisze czeski ksiądz Tomasz Halik (na str. 109 tego zeszytu Medytacji) – „Jeśli miałbym podać zwięzłą definicję miłości, to byłaby ona praewdopodobnie taka: Naprawdę kochamy to, co znaczy dla nas tak wiele, że jesteśmy w stanie dać temu pierwszeństwo przed naszym „ja”. Kochać, znaczy dać pierwszeństwo ukochanej osobie, w wolności i z radością usunąć się w cień”.

***

Medytacja prowadzi do miłości. Duchowość jest miłością. Miłość jest pełną mądrości głupotą. O ile jest. O ile miłość jest. Jeśli jest.

(z książki „Kto jest w ciszy, Dokładka”, wyd Teofrast, Kielce, 2020)

Bogdan Białek

Z wykształcenia psycholog, był redaktorem naczelnym „Charakterów”, jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, ostatnio powołał do życia Instytut Kultury Spotkania i Dialogu. Jest współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Stał się bohaterem filmu dokumentalnego produkcji polsko-amerykańskiej „Bogdan’s Journey” (polski tytuł „Przy Planty 7/9”), który został nagrodzony na festiwalach Jersey City International Televison & Film Festival oraz St. Louis International Film Festival.